Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Uvedený výčet by přesáhl standardní rámec úspěšně obhájených kvalifikačních prací. Celý seznam kvalifikačních prací, které mají návaznost na realizovaný projekt Inovativní a aditivní technologie, je dostupný on-line.

V návaznosti na úspěšně obhájené studentské práce uvádíme výčet 10 nejlepších, které byly realizovány ve spolupráci se zástupci z praxe. S těmito zástupci se počítá i při realizaci předloženého projektového záměru.


3Dwiser, s. r. o.: Přenos znalostí a vzájemná výměna zkušeností v aditivních technologiích Material Extrusion, Laser Powder Bed Fusion a Direct Energy Deposition. Výstupem je publikovaný příspěvek v časopise Journal of Manufacturing Processes (Q2); Jan Jansa, Anastasia Volodarskaja, Josef Hlinka, Lucie Zárybnická, Stanislav Polzer, Martin Kraus, Jiří Hajnyš, David Schwarz, Marek Pagáč, Corrosion and material properties of 316L stainless steel produced by material extrusion technology, Journal of Manufacturing Processes, Volume 88, 2023, ISSN: 2212-4616, https://doi.org/10.1016/j.jmapro.2023.01.035, kde je Ing. Jan Jansa Ph.D. studentem a realizoval výzkumné aktivity na základě zadání touto společností. Jedná se o komplexní výzkum materiálových a korozních vlastností. Dalším výstupem je základní výzkum aditivně zpracovaného materiálu oceli 316L technologií Direct Energy Deposition. Výstupem je diplomová práce: BLÁHA, Roman. Mikrostrukturní a materiálové charakteristiky oceli AISI 316L vytištěné technologií Direct Energy Deposition. Ostrava, 2023. Diplomová práce. Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Vedoucí práce Ing. Jan Jansa. Práce je dostupná on-line na dspace.vsb.cz. Pověření zástupci společnosti pro komunikaci s žadatelem: Ing. Tomáš Vít, obchodní zástupce a PR společnosti, Ing. Marek Mančal, obchodní ředitel.


Škoda AUTO, a. s.: Transfer znalostí a výměna zkušeností v oblasti reverzního inženýrství a aditivní technologie Material Extrusion. Výstup (optimalizovaný a upravený model držáku skeneru) je aplikovaný ve výrobě, konkrétně na pracovištích Logistického centra. Model držáku skeneru, byl pomocí 3D skenování a reverzního inženýrství optimalizován pro vyšší odolnost proti praskání a výrobu technologií Material Extrusion, kterou příslušná pracoviště mají k dispozici. Vzájemnou spoluprací bylo dosaženo nejen finančních úspor, ale i vyšší flexibility při potřebě výměny držáku, který byl původně nakupován od výrobce za více jak desetinásobek výrobní ceny nového optimalizovaného výtisku. Došlo k zamezení závislosti na dodavatelském řetězci a zefektivnění údržby pracovišť. Společnost již není nucena držet skladové zásoby a je schopna si během krátké doby vyrobit tolik optimalizovaných dílů, kolik je vyžadováno. Ing. Jan Jansa zajišťoval konzultace s pracovníky logistického centra, provedl 3D skenování a reverzním inženýrstvím vytvořil optimalizovaný model. Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Tomáš Havlan, vedoucí oddělení aditivní výroby a Ph.D. student Ing. Jan Jansa, který je ve společnosti stážistou.


V-Nass, a. s.: Zapojení zástupce z aplikační sféry spočívá v zadávání témat materiálového výzkumu speciálních a exotických superslitin využitelných v ropném a námořním průmyslu. Výzkumné cíle se zabývají studiem mechanických vlastností ocelí H23X-A, 718C a MM509 vyrobených aditivní technologií Laser Powder Bed Fusion. Studium je zaměřeno na tepelné zpracování, plastickou deformaci včetně mechanické anizotropie a lomové houževnatosti. V rámci výzkumu se řeší podíl a rozložení pórovitosti pomocí mikrorentgenové počítačové tomografie, struktura zrna, krystalografická textura a oblast rekrystalizace. S ohledem na měřené vybrané mikrostrukturní a makrostrukturní vlastnosti se řeší optimalizace procesních parametrů s cílem eliminovat pórovitost a dosáhnout téměř 100% homogenity. Vybrané materiály jsou využitelné v energetickém průmyslu a mají vysoký aplikační potenciál s ohledem na jejich mechanické vlastnosti a odolnost vůči vysokým teplotám. Ve spolupráci s touto firmou vzniklo několik kvalitních publikací v odborných časopisech s IF. Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Pavel Krpec, ředitel společnosti.


ADVANCED ENGINEERING, s. r. o.: Přenos znalostí a vzájemná výměna zkušeností v aditivních technologiích Material Extrusion, Laser Powder Bed Fusion a nových trendech v konstruování strojních dílů. Výstupem je publikovaný příspěvek v časopise Materials (Q2); Mikulikova, Aleksandra, Jakub Mesicek, Jan Karger, Jiri Hajnys, Quoc-Phu Ma, Ales Sliva, Jakub Smiraus, David Srnicek, Samuel Cienciala, and Marek Pagac. 2023. "Topology Optimization of the Clutch Lever Manufactured by Additive Manufacturing" Materials 16, no. 9: 3510. https://doi.org/10.3390/ma16093510, kde je Ing. Phu Ma Quoc Ph.D. studentem a realizoval výzkumné aktivity na základě zadání touto společností. Jedná se o využití topologické optimalizace při procesu návrhu nových součástí s použitím aditivní technologie výroby. Dalším výstupem je konstrukce sportovních pomůcek s využitím topologické optimalizace a aditivní výroby. Výstupem je diplomová práce: HRUBAN, Jiří. Konstrukční návrh rámu kolečkových bruslí vyrobených aditivní technologií. Ostrava, 2022. Diplomová práce. Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Vedoucí práce Ing. Jakub Měsíček. Práce je dostupná on-line na dspace.vsb.cz. Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Hynek Purš, jednatel společnosti.


SolidVision, s .r. o.: Přenos znalostí a vzájemná výměna zkušeností je realizována v konstrukčních aktivitách a při realizaci zkoušek obrobitelnosti a optimalizaci procesních parametrů obrábění. Další aktivity jsou spojeny s přípravou technologických postupů obrábění s počítačovou podporou (CAM). Výstupem spolupráce je publikovaná praktická celobarevná učebnice pro studenty středních a vysokých škol: Pagáč, M. Učebnice SOLIDWORKS. 2016 a 2020. 380 pgs. 978-80-270-0918-3. Publishing: Nová media. Náklad: 4000 ks (2016) + 3000 ks (2020). Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Ondřej Zelený, vedoucí technické podpory.


SODEKO Tools, s. r. o.: Tato společnost se zabývá výrobou forem a zápustek pro udržení konkurenceschopnosti zařadila do výroby inovativní a aditivní technologie výroby. V rámci bakalářských a diplomových prací bylo řešeno několik prací a cílem byl výzkum a optimalizace procesních parametrů včetně technologického postupu tepelného zpracování vysokopevnostních a nástrojových ocelí. S touto firmou žadatel realizoval celkem šest inovačních voucherů: Snižování energetické náročnosti a nákladů při CNC obrábění,  r. č.: CZ.01.1.02/0.0/0.0/17_115/0012650), Výzkum konstrukce formy s konformním chlazením pro výrobu technologií SLM, r. č.: CZ.01.1.02/0.0/0.0/17_205/0015894, Konstrukce a technologický postup výroby vstřikolisovací formy, r. č.: CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_319/0023086, Optimalizace procesních parametrů pro 3D tisk technologií LPBF, r. č.: CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0027804, Vývoj a konstrukce mikroprutových struktur pro výrobu 3D tiskem, r. č.: CZ.01.1.02/0.0/0.0/18_215/0020629, Technologický postup výroby hliníkových slitin 3D tiskem technologií LPBF, r. č.: CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0028144. Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Pavel König, jednatel společnosti.


Hanon Systems Autopal, s. r. o.: Příkladem spolupráce je řešení diplomové práce na téma Návrh technologie 3D tisku vrtule automobilového ventilátoru. Cílem práce je provedení analýzy vlastností rotoru, provedené analýzy pro výběr vhodné technologie aditivní výroby, analýza vhodného konstrukčního materiálu, výroba zkušebního vzorku a jeho zpětná vazba a kritické zhodnocení. Řešitelem diplomové práce je Bc. Jakub Hrabalík, konzultantem je Ing. Jiří Bazala, který je pověřeným zástupem společnosti pro jednání s žadatelem.


Dassault Systèmes, s. r. o.: Zástupci společnosti realizují workshop s případovými studiemi, které byly realizovány na platformě 3DExperience. Tato nadnárodní společnost vyvíjí konstrukční SW Catia, SolidWorks, Delmia, Innovia aj. Po celém světě organizuje nespočet workshopů a získané poznatky předává dále do školství. Pro univerzity má samostatný program 3DExperience Edu, který je určený pro sdílené poznatků mezi školními týmy po celém světě. Přednášky, které organizuje pro žadatele a partnery, jsou určeny nejen pro studenty předmětu Konstruování a modelování I v bakalářském stupni studia. Prezentujícími jsou Andrzej Welyczko a Lukasz Kostrzewa, kteří mají dlouholeté zkušenosti a jsou autoři učebnic Catia (konstrukční SW pro automobilový průmysl). Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Tomáš Ivančík, Associate Director at AT&T.


Vydavatelství Nová média, s. r. o.: spolupráce probíhá na lektorování v oblasti psaní odborných  textů a současně nabízí spolupráci při organizaci evropské konference Fórum aditivní výroby, které se již 11. rokem konalo při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Jednatel společnosti, Ing. Jan Homola, který je zároveň pověřenou osobou pro jednání s žadatelem, organizuje každý rok přednášku orientovanou na moderní trendy a budoucnost v oblasti inovativní a aditivních technologií výroby.


SWARMARO welding, s. r. o.: V rámci spolupráce a řešení bakalářských a diplomových prací jsou řešeny řezné podmínky a volba omílacích tělísek, které vyhovují z pohledu kvality s ohledem na hodnocení parametrů drsnosti povrchu. Problematika je vztažena na konstrukční materiál S355J2+N, která firma nejvíce používá a řeší zejména odstraňování otřepů. Realizaci činností ve spolupráci se studenty byl realizován Inovační voucher Optimalizace technologického procesu omílání součástí, r. č.: CZ.01.1.02/0.0/0.0/18_215/0020573. Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Jiří Lichovník, vedoucí oddělení výroby.


3RSystems, s. r. o.: V rámci spolupráce je řešena problematika výroby z práškových kovových slitin technologií Laser Powder Bed Fusion. V rámci aktivit se řeší optimalizace procesních parametrů s ohledem na pórovitost a mikrostrukturní a makrostrukturní charakteristiky včetně predikci napětí a tepelného zpracování. Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Luboš Rozkošný, jednatel společnosti.


Invent Medical, s. r. o.: Ve spolupráci s touto firmou byla řešena diplomová práce zaměřena na 3D tisk nových inteligentních materiálů. V rámci spolupráce byly popsány dostupné technologie tisku a dostupné materiály elastomerů. V praktické části je provedena cyklická dvouosá zkouška elastomerů a zkouška objemové stlačitelnosti. Tyto dvě zkoušky určují, zda elastomer, vytištěný 3D technologií, má stejné vlastnosti jako elastomer vyrobený konvenční metodou. Výstupem je diplomová práce studentky Barbory Prokopové, název práce: Výzkum 3D tisku elastomerů: diplomová práce. Vedoucí práce: Pagáč, M. Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Jiří Rosický, jednatel společnosti.


HMC Engineering, s. r. o.: Ve spolupráci s touto firmou jsou řešeny výzkumné aktivity a činnosti související s aplikovaným výzkumem a transferem technologií při konstrukci a výrobě jednoúčelových strojů a zařízení. Příkladem je kustomizované konstrukční řešení rehabilitačního zařízení pro děti postižené nervosvalovou soustavou. Chodítko obsahuje nové konstrukční prvky vyvíjené pomocí umělé inteligence a při výrobě byla použita prototypová výroba ze speciálních polymerních materiálů a kovových slitin. Spolupráce probíhala na základě dílčích úkolů v rámci závěrečných prací a výzkumné aktivity byly podpořeny prostřednictvím Inovačního voucheru v rámci projektu „Konstrukční řešení rehabilitačního zařízení“, č. p. CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0028157. V rámci dalších aktivit budou probíhat prezentace případových studií v akreditovaných programech a v řešení jsou dvě diplomové práce. Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Jan Mička, jednatel společnosti.


3Dees, s. r. o.: V rámci předmětu 3D skenování a reverzní inženýrství se organizují přednášky zaměřené na 3D skenování z pohledu praxe. Přednáška a workshop je zaměřena na případové studie a představení novinek a moderních trendů v oblasti reverzního inženýrství. Zástupci společnosti představují nové 3D skenery a konstrukční metody pro reverzní inženýrství. Prezentujícím je Ing. Robert Navrátil. Pověřený zástupce pro komunikaci s žadatelem: Ing. Ondřej Štefek, jednatel společnosti.


Pozn.: Výčet úspěšně obhájených závěrečných prací, které vznikly ve spolupráci s aplikační sférou a kde zástupci společnosti hráli úlohu vedoucích prací nebo odborných konzultantů by přesáhl rámec této projektové žádosti. Všechny závěrečné práce (v době předložení projektové žádosti se jedná o desítky bakalářských, diplomových a dizertačních prací), které mají úzkou vazbu na výzkumné aktivity projektu a mají synergii s projektovými záměry žadatele jsou dostupné na dspace.vsb.cz a na webové stránce platformy Inovativní a aditivní technologie výroby.